PolecamyNewsletter

Klub Wtorkowy - strona archiwalna

Kino Odkrywców Historii

SPOTKANIA ↩

Gościem Klubu był Wojciech Chmielewski (prozaik, autor słuchowisk i recenzji. Urodził się w 1969 roku w Warszawie. Absolwent XI Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Reja. Ukończył historię i dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim.).

 

Debiutował w 2003 roku na łamach ,,Nowej Okolicy Poetów" opowiadaniem Biały bokser. Pod tym samym tytułem ukazał się także pierwszy zbiór jego opowiadań (2006), który został wyróżniony w konkursie o Nagrodę Literacką im. Józefa Mackiewicza. Kolejne tomy opowiadań to Brzytwa (2008, nominowany do Nagrody Mediów Publicznych ,,Cogito") ; Najlepsza dentystka w Londynie (2014), Magiczne światło miasta (2019).
Ukazały się również trzy jego powieści: Kawa u Doroty (2010), Belweder gryzie w rękę (2017), za którą został uhonorowany Nagrodą Literacką im. Cypriana Kamila Norwida, oraz Jezioro Dargin (2021). Swoje teksty drukował m.in. w "Arcanach"; "44/Czterdzieści i Cztery", "Borussi", "Dialogu", "Odrze", "Rzeczpospolitej", "Nowych Książkach", "W drodze", "Wyspie".
Jest pierwszym laureatem Nagrody Literackiej im. Marka Nowakowskiego (2017) i członkiem jej kapituły.

Relacja filmowa:

Galeria